רכישת ענק: מיקרוסופט מצרפת לפורטפוליו את סקייפ תמורת 8.5 מיליארד דולר

לוגו סקייפ

לקראת האירוע הגדול שלה ב-24.5.2011, בו היא צפויה לחשוף עדכון חדש למערכת ההפעלה Windows Phone, חשפה היום (ג’, 10.5) מיקרוסופט אירוע גדול לא פחות, עת הודיעה כי תרכוש את סקייפ (Skype), תוכנת השיחות הפופולרית, שכבר הספיקה לצבור מעל 170 מיליון מנויים פעילים ברחבי העולם.

במיקרוסופט חשפו גם את סכום העסקה, זה עומד על 8.5 מיליארד דולר, כולו ישולם במזומן לבעלי המניות בחברה הנרכשת, והוסיפו מעט הסברים גם על הסיבות לרכישה. על פי דברי החברה, סקייפ תצטרף לפלטפורמות אחרות הזמינות ברשותה של מיקרוסופט, בהן ה-Xbox וה-Kinect וגם מכשירים מבוססי מערכת ההפעלה Windows Phone, כאשר גם המשתמשים בחבילות התוכנות השונות של החברה, כמו אאוטלוק ו-Lync יוכלו ליהנות בעתיד מהשירותים שמציעה סקייפ לקיום שיחות.

ההסבר של מיקרוסופט בכל הנוגע לשילובה של סקייפ בתוך המערכים הקיימים של החברה מרדמונד רומז לכך, אך במיקרוסופט מדגישים זאת גם באופן חד משמעי – סקייפ תהפוך לחטיבה חדשה בתוך מיקרוסופט תחת פיקודו של המנכ”ל הקיים, טוני בייטס (Tony Bates) ותהיה כפופה ישירות למנכ”ל מיקרוסופט סטיב באלמר (Steve Ballmer). בכך, סוגרת מיקרוסופט את האפשרות כי סקייפ תמשיך לפעול באופן עצמאי לחלוטין, וברור כי מטרתה של הרוכשת היא לשילוב עמוק של שירות השיחות כחלק בלתי נפרד מהחברה, על כל חטיבותיה.

לאורך חייה החליפה סקייפ מספר ידיים לפני שנחתה בזרועותיה של מיקרוסופט. סקייפ נוסדה ב-2003, וכשנתיים לאחר מכן, בספטמבר 2005, נמכרה ל-eBay תמורת סכום המוערך בכ-2.6 מיליארד דולר. ארבע שנים לאחר מכן, בספטמבר 2009, נרכשו מרבית מניות החברה (75%) פעם נוספת, אז היה מדובר על מספר משקיעים שהצטרפו יחדיו בהובלת חברת ההשקעות סילבר לייק, אליה חבר גם משקיעי ההון סיכון בחברת אנדריסן-הורוביץ (Andreessen Horowitz), שרכשו את מניותיה לפי שווי המוערך בכ-2.9 מיליארד דולר.

סילבר לייק והמשקיעים האחרים בסבב הרכישה הקודם של סקייפ רשמו לעצמם ערך גדול וכמעט ושילשו את הסכום אותו השקיעו לפני פחות משנתיים. מנהל חברת ההשקעות סילבר לייק ציין במעמד הרכישה: “אנו נרגשים עם השינוי שעברה סקייפ בתקופת הבעלות שלנו […] ועל העתיד המשותף וארוך הטווח של סקייפ עם מיקרוסופט, בדרך להפיכתה לאחת מהקהילות הגדולות והדינמיות בעולם“.