טלגרם מגייסת מיליארד דולר ומכוונת להנפקה עתידית

לוגו טלגרם

פלטפורמת השיחות וההודעות טלגרם ממשיכה לנצל את המומנטום שצברה לאחרונה ומגייסת מיליארד דולר באמצעות אגרות חוב הניתנות להמרה, כך מסר מייסד הפלטפורמה, פאבל דורוב, בערוץ הטלגרם הרשמי שלו.

בין המשקיעים העיקריים בגיוס הנוכחי של החברה לוקחים חלק נכבד משקיעים מדובאי, בהם קבוצת “Mubadala Investment Co”, שהשקיעה סכום המוערך בכ-150 מיליון דולר, ובין השקעותיה, פרט לאחזקות נכבדות בחברות נפט, ניתן למצוא גם את GlobalFoundries, בית יציקה שהוקם במקור על ידי AMD ובין לקוחותיו ניתן למצוא את מפתחת שבבי המובייל קוואלקום. משקיעה נוספת בגיוס הנוכחי היא “Abu Dhabi Catalyst Partners”, אשר רק לאחרונה, בפברואר 2021, השקיעה בפלטפורמה Starzplay של הסטודיו ליונסגייט (Lionsgate), הפועל כמתחרה לנטפליקס בדובאי.

על פי דורוב, גיוס החוב נועד לשם המשך הצמיחה של טלגרם בשוק הבינלאומי ולעזור לחברה במעבר למודלים שונים של מוניטזציה לפלטפורמה. את מודל ההכנסות הזכיר דורוב לראשונה עוד בדצמבר 2020, אז התקרבה טלגרם לבסיס מנויים של כ-500 מיליון משתמשים, כשהוא מתאר את האפשרות כי יוצגו בטלגרם תכונות מתקדמות בתשלום עבור משתמשים מתקדמים ועסקיים ופלטפורמת פרסומות יעודית, תוך שהוא מציין כי גם לאחר הוספת התכונות בתשלום, ימשיכו כל התכונות הקיימות בטלגרם להמשיך להיות זמינות עבור כלל המשתמשים ללא תשלום.

הגיוס הנוכחי, שמתבצע כגיוס אגרות חוב הניתנות, רומז לכוונותיה של טלגרם להנפיק בעתיד את מניותיה לציבור באמצעות הנפקה בבורסה, אם כי הדרך לשם ככל הנראה עדיין ארוכה, שכן בשלב זה החברה טרם הציגה מודל הכנסות עימו תוכל לצאת לרודשואו לקראת הנפקה אפשרית.

בינתיים, מצליחה טלגרם לנשוף בעורפה של וואטסאפ מבית פייסבוק, לה מעל מיליארד וחצי משתמשים, כשהיא מציגה באופן תכוף תכונות חדשות שמוסיפות ערך למשתמשים בה, בין אם עבור שליחת הודעות, יצירת קבוצות וערוצים או קיום שיחות אודיו ווידאו אחד-על-אחד, כשלאחרונה הוסיפה החברה גם אפשרות לקיום שיחות אודיו מרובות משתתפים, בדומה למודל שהציגה “קלאבהאוס”, ואף הצהירה כי בהמשך הדרך תציג אפשרות דומה גם עבור קיום שיחות וידאו מרובות משתתפים.